TR EN
TR EN

WOW - Dünya Kadınlar Festivali İstanbul

5—6—7 Mart

#birlikteyiz
#WOWISTNBL

Festival Yayını (Türkçe)

Festival Yayını (Türkçe ve İngilizce)

WOW - Dünya Kadınlar Festivali İstanbul 2021

Kadınları destekleyerek, kadınların karşılaştığı güçlükleri ve daha eşit bir dünya için oluşturdukları çözümleri görünür kılmayı hedefleyen WOW - Dünya Kadınlar Festivali, ‘Şehirde Kadın Olmak’ ana temasıyla gerçekleşiyor.

WOW Vakfı ortaklığında, British Council ve Sabancı Vakfı iş birliği ile Türkiye’de, 5-6-7 Mart tarihlerinde düzenlenecek festivalde, toplumsal cinsiyetin hayatlarımızı nasıl etkilediği Şehir Hayatına Katılım, Şehrin Görünmeyen Yüzü, Şehirde Dayanışma alt temaları çerçevesinde ele alınacak. Dijital ortamda gerçekleşecek festivalde, sanat ve sivil toplum alanlarından kadınların imza attığı çalışmalara yer verilecek. Kapsayıcı, kesişimsel, adil ve herkese açık bir platform görevi gören festival kadınların sesini duyurmak için imkân yaratıp yeni fikirlerin doğmasına zemin hazırlayacak.

İlk kez 2010 yılında Londra’da WOW Vakfı Kurucusu ve Direktörü Jude Kelly CBE tarafından düzenlenen WOW Dünya Kadınlar Festivali, bugüne dek altı kıtaya yayılarak, 70’ten fazla festivalle 2 milyondan fazla katılımcıya ulaştı.

Bu yıl Mart ayında, Dünya Kadınlar Günü’nü kutlamak amacıyla WOW Festivalleri İstanbul dışında Birleşik Krallık, New York, Nepal, Bangladeş, Pakistan, Tayvan ve Batı Avustralya’da da gerçekleşiyor.

Türkiye ve Birleşik Krallık’tan sivil toplum temsilcileri, akademisyenler ve sanatçıların bir araya geleceği ‘WOW Paneller’ bölümünde, festivalin alt temaları ele alınacak. ‘WOW Büyük Fikirler’ bölümünde ise Türkiye’den, engelleri ve sınırları aşan kadınların cesaretlendiren hikayeleri paylaşılacak.

WOW İstanbul Festivali programlaması British Council Sanat Direktörü Esra A. Aysun liderliğinde, Sabancı Vakfı Programlar Koordinatörü Ayşegül Bayar, Sabancı Vakfı Programlar Yöneticisi Özen Pulat’tan oluşan kürasyon ekibi, Asena Günal (Anadolu Kültür), Aslı İkizoğlu Erensü (Sabancı Üniversitesi), İpek Bozkurt (Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu), Özlem Ece (İKSV), Rümeysa Çamdereli (Havle), Ülker Uncu (BGST)'dan oluşan danışma kurulu desteği ile kolektif olarak oluşturulmuştur.

Festival, Birleşik Krallık ve Türkiye’den, farklı disiplinlerde çalışan kadın sanatçıları da ağırlayacak. Birleşik Krallık’tan Selector Radyo, Serious Müzik ve MAYK Tiyatrosu iş birlikleri ile Birleşik Krallık’tan davet edilen ve British Council’ın ‘Kadın Sanatçılar için Kültürde Kadın Gücü Destek Programı’ ile Türkiye’den seçilen müzisyen ve gösteri sanatları profesyonellerinin, pandemi koşulları nedeniyle seyirciyle buluşamamış üretimleri, ‘WOW Sesler’ ve ‘WOW Performans’ bölümlerinde yer alacak. Festival kapsamında gerçekleşecek ‘WOW Konser’ bölümlerinde; EFG Londra Caz Festivali'ni düzenleyen Serious'un programlamasını yaptığı açılış konserinin yanı sıra, Türkiye’den müzisyenlerin performansları da yer alacak.

Pozitif organizasyonuyla gerçekleşecek WOW İstanbul Festivali'nde toplumsal cinsiyet eşitliği alanında çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşları ile iş birliği içinde oluşturulan ‘WOW Sivil Alan Dayanışma Atölyeleri’ çevrimiçi ve interaktif bir program ile katılımcılarla buluşacak.

WOW İstanbul Festivali, Erişilebilir Her Şey danışmanlığında herkes için daha erişilebilir olmayı hedefliyor. Festival yayınlarında, simultane Türk İşaret Dili çevirisi, Türkçe ve İngilizce altyazı çevirileri ve simultane Türkçe sesli çeviri yapılacak.

WOW VAKFI

WOW - Women of the World, Jude Kelly CBE tarafından 2018’de, global WOW Dünya Kadınlar Festivali hareketini hayata geçirmek amacıyla kuruldu. Festival ilk kez Londra’da 2010’da Kelly tarafından, sanat yönetmeni görevinde bulunduğu Southbank Centre’da, kadın ve kız çocuklarını kutlamak, potansiyellerini kısıtlayan engelleri anlamak için ve karşılaştıkları sorunlara dair farkındalığı artırmak ve bu sorunlara kolektif çözümler geliştirmek amacıyla düzenlendi.

WOW bugüne dek aralarında Avustralya, Brezilya, Çin, Mısır, Finlandiya, Nepal, Nijerya, Pakistan, Sri Lanka, Somali, İngiltere ve Amerika gibi ülkelerin yer aldığı altı kıtada; iki milyondan fazla kadına ulaştı. 2018-2019'da festival Rio de Janeiro, Cardiff, Bangladeş, Beijing, Gana, Londra, Baltimore, Nepal, Norwich ve Exeter’deydi. Haziran 2020’de kadın ve kız çocuklarına odaklanan festival, WOW Global 24 adıyla ilk kez tüm dünyada çevrimiçi düzenlendi. İngiltere’den Nijerya’ya, Pakistan’dan Avustralya’ya COVID-19’un cinsiyet eşitsizliği üzerindeki etkilerini keşfetmek ve Black Lives Matter hareketini desteklemek amacıyla dünyayı dolaştı.

Devamını Oku
Türkiye saati ile
Türkiye saati ile

6 Mart Cumartesi

PDF olarak görüntüle
Türkiye saati ile

Sivil Alan Atölyeleri

5 Mart Cuma
17.00 - 19.00
6 Mart Cumartesi
17.00 - 19.00
6 Mart Cumartesi
17.00 - 19.00
7 Mart Pazar
16.30 - 18.30

Sivil Alan

PROGRAM ORTAKLARI

İlki 2010 yılında Londra’da Jude Kelly tarafından düzenlenen WOW Festivali, bugüne kadar altı kıtada 30’dan fazla şehre yayıldı ve 2 milyondan fazla kadın katılımcıya ulaştı. WOW Festivali Türkiye’de ilk kez, 5-6-7 Mart 2021 tarihlerinde, British Council ve Sabancı Vakfı iş birliğiyle, İstanbul’da düzenleniyor.

WOW Vakfı'nın Global Kurucu Ortağı

WOW Festivalleri Southbank Centre (Londra) iş birliği ile birlikte sunulmaktadır.

British Council

British Council sanat, kültür, eğitim ve İngilizce’yi kullanarak Birleşik Krallık ve dünya arasında dostluk, anlayış ve güven inşa ediyor.

Gençlerin potansiyellerini gerçekleştirmeleri için, güçlü ve kapsayıcı bir topluma katılım sağlamada ihtiyaç duydukları yetenek, özgüven ve bağlantıları edinmelerini sağlıyoruz. İngilizce öğrenerek kaliteli eğitim almalarını ve uluslararası çapta tanınmış başarılar elde etmelerine destek oluyoruz. Sanat ve kültür alanlarındaki çalışmalarımız, yaratıcı ifade ve değişimi tetikleyecek ve yaratıcı girişimleri besleyecek ortam oluşturuyor.

WOW ile uluslararası bir ortaklığı olan British Council, dünyanın farklı yerlerinde düzenlenen WOW festivallerini desteklemek amacıyla ortaklık yapıyor. British Council olarak sahip olduğumuz küresel ofis ve yerel personel ağımız ile Birleşik Krallık sanat ve kültür sektörüne ilişkin benzersiz içgörümüzün bir araya gelmiş olması, yerel kültürleri ve toplulukları kucaklayan WOW festivallerinin gerçekleştirmek ve bir yandan WOW’un sahip olduğu benzersiz formatı korurken diğer yandan da Birleşik Krallık ile yeni bağlantılar kurmak açısından bizi ideal ortak haline getiriyor.

Kültür ve Sanat Alanında Kadın ve Liderlik Programı Hakkında

British Council toplumsal cinsiyet eşitliğinin ve kadının güçlendirilmesinin kapsayıcı, açık ve gelişmiş toplumlar için hayati olduğuna inanmaktadır. Kadının güçlendirilmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin desteklenmesinin sürdürülebilir kalkınmaya ivme kazandıran bütün alanlarda çarpan etkisi yaratılması bakımından da öneminin bilinci ile kültür alanında toplumsal çeşitlilik üzerine odaklanan kadın liderlerin ve sanatçıların desteklenmesi programımızın önemli bir parçasıdır.

Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda çalışan kadın yaratıcılar ve sivil toplum aktivistlerini desteklemek ve onlarla iş birliği kurmak amacıyla yürütülen Kültür ve Sanat Alanında Kadın ve Liderlik Programı, Kültürde Kadın Gücü Araştırması ile başlamıştır. Program, Birleşik Krallık’ta kadın liderlerin mesleki gelişim programı ile devam etmiştir. Bunu, Birleşik Krallık’ta kadın sanatçılarla çalışan kuruluşlara yönelik hibe destek programı olan #WomenPowerinCulture (#KültürdeKadınGücü), Açık Radyo’da toplumsal cinsiyet eşitliğine odaklanan radyo programı Festival Alanı ve dünyada ilk kez kadınları ele alan küresel dijital festival olan WOW Global 24 takip etmiştir.

Sabancı Vakfı

Sabancı Vakfı 1974’teki kuruluşundan bu yana, tüm bireylerin haklardan eşit yararlandığı bir toplum vizyonuyla, eğitim, kültür-sanat ve sosyal değişim alanlarında Türkiye’nin toplumsal gelişimine katkıda bulunuyor. Vakıf, 14 yıldır yürüttüğü hibe programlarıyla, kadınlar, gençler ve engelli bireylerin toplumun her alanına eşit şekilde katılabilmeleri amacıyla sivil toplum kuruluşlarının gerçekleştirdikleri projelere destek veriyor.

Sabancı Vakfı şimdiye dek Türkiye’nin 76 ilinde 173 projeye 28 milyon TL’den fazla fon desteği sağladı. Temel hedef kitlelerinden biri kadınlar olan Vakıf, toplumsal cinsiyet eşitliği, aile içi şiddetle mücadele, haklar konusunda farkındalığın artırılması gibi amaçlara yönelik projelere hibe desteği veriyor. 2006 yılında “kadınların ve kız çocuklarının insan haklarının korunması ve geliştirilmesi” amacıyla Birleşmiş Milletler Ortak Programına destek veren Vakıf, 10 yıl süreyle bu çalışmayı devam ettirerek, yereldeki olumlu etkilerinin yaygınlaştırılmasını sağladı. 17 ilde açtığı 19 öğrenci yurduyla kız çocuklarının eğitiminin önündeki engellerin kalkmasına katkıda bulunan Vakıf, halen öğretmenlere toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalığını artırmak amacıyla Sabancı Üniversitesi’nin yürüttüğü Mor Sertifika Programını destekliyor. Sabancı Vakfı Hibe Programı kapsamında ise sivil toplum kuruluşlarının erken yaşta ve zorla evliliklerin önlenmesi, kız çocuklarının eğitimi, kadınların güçlenmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına yönelik projeleri destekleniyor. OECD’nin 2019’da yayınladığı “Insights on Philanthropy for Gender Equality” (Cinsiyet Eşitliği için Filantropi) raporuna göre Sabancı Vakfı, dünyada toplumsal cinsiyet eşitliğini odağına alan ilk yedi vakıf arasında yer alıyor.

#birlikteyiz
#WOWISTNBL

Bu festival WOW Vakfı işbirliği ile yapılmaktadır.

Festivalde yer alan tüm içerikler, aksi belirtilmediği takdirde, festival katılımcıları tarafından paylaşılmıştır. Bu içerik paylaşan katılımcıların sorumluluğundadır ve British Council ya da Sabancı Vakfı’nın görüşlerini temsil ettiği anlamına gelmez.

Sayfa, Erişilebilir Her Şey'in danışmanlığında hazırlanmaktadır.

Sayfa, Erişilebilir Her Şey'in danışmanlığında hazırlanmaktadır.

Online Festival